Basma alb cu roșu, din borangic de bumbac „Din Cufarul Bunicii”

59 lei

Basma alb cu roșu, din borangic de bumbac „Din Cufarul Bunicii” ajurată cu șnur de bumbac, pereche a rochiței cu acelasi nume.

Basma alb cu roșu, din borangic de bumbac „Din Cufarul Bunicii”

În cufărul din pod, lângă rochița din Cufărul Bunicii am găsit și o basma din borangic alb, ajurată cu chingă țesută in roșu si alb, numai potrivita pentru mers la horă.

Este ajurata cu dantela fina, alba. Pe latura din  fata are aplicata panglica tesuta cu motive traditionale.

Baticul din in “Din Cufarul Bunicii” poate fi pereche a oricarei rochite inspirate din folclor, dar nu numai. Poate fi perechea oricarei rochite traditionale, asortand panglica tesuta la cea a rochitei.

Am meșteșugit aici, la Odorul mamei, basmale, bonete și căciulițe pentru botez, pentru fetițe și băieți. Le-am făcut din in sau stofițe, asortate rochițelor de fetițe, compleurilor de băieți sau mantourilor/ pardesielor de vreme rece. Sunt comode și frumoase, indiferent din ce materiale sunt meșterite.

Sunt garnisite cu snururi de bumbac albe, ivoire sau colorate si dantele fine, asortate hăinuțelor cu care vrei să le împerechezi. Dacă nu ai găsit basmaua,  boneta sau căciulița asortată hăinuțelor alese de tine, o facem de îndată. Din același material cu rochița/ compleul sau mantoul/ pardesiul și cu aceleași aplicații de dantele sau șnururi.

La Odorul Mamei, toate hăinuțele le facem la comandăDe aceea, avem nevoie de înălțimea Odorului tău și data evenimentului.

Iata cum procedezi pentru a ne furniza aceste informatii

Compozitie basma: pânză fină de bumbac 100%

Informații suplimentare

Compoziție

țesătură de bumbac 100 %

Aplicații

șnur de bumbac

Culoare

alb

Cos cumparaturi
0